RSS
 

Dziecko które ma troje rodziców

05 lut

Obecny rozwój nauki umożliwia urodzenie dziecka, które ma troje rodziców. Metoda ta może być cenna dla niektórych par.

Na pierwszy rzut oka wydaje się być to niemożliwe i co najmniej dziwaczne. W jaki sposób dziecko, może mieć troje rodziców (genetycznych)? Uczymy się, że podczas poczęcia, otrzymujemy materiał genetyczny od ojca i od matki, po połowie. Ale w rzeczywistości w tej dziedzinie naszego życia, równouprawnienia nie ma. Nieznacznie więcej, ale jednak więcej materiału genetycznego otrzymujemy od matki. Chodzi tu o niewielki fragment kolistego DNA znajdującego się w mitochondriach. Niestety czasami zdarza się, że ten materiał genetyczny zawiera wady, które mogą rzutować na zdrowie dziecka, czasami bardzo silnie.

Rozwiązaniem może być „wykorzystanie” trzeciego rodzica. W Wielkiej Brytanii już podjęto kroki legislacyjne, w celu umożliwienia skorzystania z takiego rozwiązania.

Autor: BruceBlaus (Praca własna) [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], Wikimedia Commons

Autor: BruceBlaus (Praca własna) [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], Wikimedia Commons

Zabieg jest dość prosty i skomplikowany zarazem. Całą procedurę rozpoczyna się od zapłodnienia in vitro z użyciem komórki jajowej i plemnika rodziców. W komórce jajowej znajdują się mitochondria które stanowią rodzaj „elektrowni” komórki. Są niezbędne. Jeżeli materiał genetyczny zawarty w mitochondriach zawiera dużo wad, to dziecko może borykać się w przyszłości z poważnymi problemami zdrowotnymi. Udział „drugiej matki” polega na wykorzystaniu komórki jajowej, ale bez jądra komórkowego. Z zapłodnionej komórki jajowej, jądro przenosi się do wcześniej przygotowanej komórki jajowej pobranej od drugiej matki. W ten sposób, dziecko posiadać będzie po połowie materiału genetycznego matki i ojca oraz około 0,1 procenta od dawczyni komórki jajowej, czyli „trzeciego rodzica”.

Mimo że takie postępowanie budzi ogromne kontrowersje, to może się okazać szansą na wyeliminowanie niektórych chorób genetycznych.

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii człowiek

 

Tags: , ,

Dodaj komentarz

 

 
 

  • RSS
  • YouTube