RSS
 

Jego serce bije po prawej stronie – dosłownie

23 lip

Człowiek ma serce po lewej stronie a wątrobę po prawej. Zdarzają się jednak niezwykłe przypadki, gdy rodzą się dzieci z narządami wewnętrznymi po przeciwnych stronach. Takim dzieckiem jest Lucas.

Zobacz na stronie kto jest autorem [CC BY 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/4.0)], Wikimedia Commons

Zobacz na stronie kto jest autorem [CC BY 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/4.0)], Wikimedia Commons

Bliźnięta jednojajowe zdarzają się średnio raz na trzysta urodzeń. Zwykle zygota dzieli się na dwie części w ciągu kilku dni od zapłodnienia i wtedy mamy do czynienia z ciążą bliźniaczą. Czasami zdarza się, że podział ten następuje dopiero w trzynastym dniu, lub później. Wówczas rodzą się bliźnięta syjamskie. Szacuje się, że co czwarte bliźnięta jednojajowe mogą być bliźniętami lustrzanymi, tzn. być swoimi symetrycznymi odbiciami, np. jedno z bliźniąt ma pieprzyk po lewej stronie ciała, podczas gdy drugie z nich, ma identyczny pieprzyk po przeciwnej stronie ciała.

Danielle i Richie pochodzący z z Newcastle, spodziewali się urodzenia bliźniąt. Jak się okazało bardzo wyjątkowych. W ich przypadku podział zygoty nastąpił prawdopodobnie dziesiątego dnia od zapłodnienia. Bliźnięta są swoimi wiernymi odbiciami lustrzanymi, do tego stopnia, że serce, wątroba i śledziona jednego z braci (Lucasa) są po przeciwnych stronach niż u drugiego z nich (Luisa), którego narządy są ułożone jak u większości ludzi.

Lukas i Luis w wieku dwóch lat rozwijają się normalnie, bez żadnych kłopotów wywołanych tą niezwykła sytuacją.

Świat nie przestanie mnie zadziwiać.

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii człowiek

 

Tags: , , , ,

Dodaj komentarz

 

 
 

  • RSS
  • YouTube