RSS
 

Człowiek groźniejszy od wybuchów atomowych?

22 lis

Niewielu jest ludzi w Polsce którzy nie słyszeliby o tragicznej w skutkach awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Większość z nas słyszała również historie o świecących grzybach i zdeformowanych zwierzętach. Większość z nich to jednak zwykłe bzdury. A jaka jest prawda?

Błąd człowieka doprowadził do wybuchu reaktora 26 kwietnia 1986 roku. W wyniku wybuchu zmarło 31 osób a co najmniej 200 zachorowało na chorobę popromienną. 350 000 osób trzeba było ewakuować, z czego 15000 z samego Czarnobyla. Chociaż strefa wokół dawnej elektrowni nadal jest zamknięta, to na stałe przebywa tam i pracuje 2500 osób. Badania polskich naukowców z Politechniki Warszawskiej wykonane w 2001 roku wykazały, że promieniowanie w Czarnobylu wynosi 1 mSv na rok, czyli tyle ile w Warszawie. Relacje z wizyty w tzw. Zonie można zobaczyć na kanale Tube Raiders.

Autor: Ben Fairless (originally posted to Flickr as The dangerous view) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], Wikimedia Commons

Autor: Ben Fairless (originally posted to Flickr as The dangerous view) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], Wikimedia Commons

Paradoksalnie, katastrofa w elektrowni w znacznej mierze przyczyniła się dzikiej przyrodzie. Ludzi zostali ewakuowani z obszaru 4200 kilometrów kwadratowych. Natura szybko odzyskała pełnię władzy nad tym terenem (pomimo obecności niewielkiej grupy pracowników). Obecnie populacje wielu gatunków zwierząt jest porównywalna z populacjami z rezerwatów przyrody, a w niektórych przypadkach nawet większa. W przypadku niektórych gatunków roślinożernych (np. łosia, sarny europejskiej, jelenia szlachetnego) populacja odrodziła się w ciągu 1-10 lat od wybuchu.

Na przykładzie Czarnobyla można uznać, że największym zagrożeniem dla przyrody jest antropopresja czyli wynik działalności człowieka.

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii człowiek, Przyroda

 

Tags: ,

Dodaj komentarz

 

 
 

  • RSS
  • YouTube