RSS
 

Jak „wywąchać parkinsona”?

22 lis

Obecna medycyna dysponuje coraz to nowszymi metodami diagnostycznymi. Jest jednak kobieta, która potrafi rozpoznać chorych na chorobę parkinsona po zapachu.

Hendrik Jacobus Scholten [Public domain], Wikimedia Commons

Hendrik Jacobus Scholten [Public domain], Wikimedia Commons

Joy Milne, sześćdziesięciopięcioletnia kobieta ze Szkocji, posiada niezwykłą umiejętność wyczuwania zapachu osób cierpiących na chorobę parkinsona. Po raz pierwszy specyficzny piżmowy zapach wyczuła u swojego męża. Po sześciu latach zdiagnozowano u niego chorobę parkinsona. Zapewne z uwagi na długi okres czasu, nie zauważyła związku pomiędzy tymi faktami. Podczas spotkania organizacji charytatywnej Parkinson’s UK, zauważyła, że inni chorzy również pachną tak jak jej mąż.

Po rozmowie z naukowcami, postanowiono przetestować jej umiejętności. Test polegał na wąchaniu koszulek noszonych przez jeden dzień przez dwanaście osób, sześć zdrowych i sześć chorych. Pomyliła się tylko w jednym przypadku. Po ośmiu miesiącach okazało się, że kobieta jednak nie pomyliła się, gdyż i u tej jednej osoby zdiagnozowano chorobę.

Naukowcy próbują opracować na podstawie tych obserwacji test diagnostyczny, który umożliwiałby szybsze diagnozowanie chorych.

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii człowiek

 

Tags: , ,

Dodaj komentarz

 

 
 

  • RSS
  • YouTube